مراقبت پس از آنژیوپلاستی
 

 

 

1- بعد از ترخیص استحمام ساده بلامانع است. 

2- تا یک هفته در صورت امکان پس از انجام آنژیوپلاستی از دستشویی فرنگی استفاده شود و به سمتی که آنژیوپلاستی شده اید نخوابید و از آوردن فشار روی محل خودداری فرمایید. (در صورتی که محل آنژیو پا بوده باشد) در صورتی که آنژیوگرافی شما از دست انجام شده است تا 2 هفته از بلند کردن اجسام سنگین ، گذاشتن دست زیر سر و ایجاد فشار به دست خودداری گردد و در صورت بروز علائمی مانند گزگز انشگتان ، سردی و بی حسی انگشتان سریعا به پزشک مراجعه فرمائید.

3- محل آنژیوپلاستی نیازی به قراردادن کیسه آب گرم و کیسه آب سرد ندارد.

4- تا یک هفته ترجیحا از رانندگی خودداری فرمایید. 

5- تا یک هفته بعد از آنژیو پلاستی فعالیت سنگین انجام نشود و ترجیحا زیاد از پله پایین و بالا نروید. 

6- محل آنژیوپلاستی  با دست لمس شود در زیر پوست محل نباید سفتی حس شود . کبودی ایرادی ندارد در صورت سفتی محل آنژیوپلاستی به اورژانس بیمارستان یا به پزشک مربوطه مراجعه کنید. 

7- افرادی که آنژیوپلاستی شده اند (برای آنها بالن یا استنت کارگزاری شده است ) حتما از داروی بسیار بسیار مهمی بنام (پلاویکس یا زیلت) باید استفاده کنند.

اهمیت این دارو در این افراد بسیار زیاد می باشد لذا در صورت عدم استفاده منظم از این دارو بیمار دچار سکته قلبی شدید خواهد شد.

مصرف این دارو بسیار اهمیت دارد و در صورتی که بیمار در طول روز قرص خود را مصرف ننموده و فراموش کرده است که آن را مصرف کند استفاده آن بلامانع است . استفاده نکردن این دارو حتی یک روز بسیار خطرناک می باشد. 

جایگیزین کردن داروهای مذکور با داروهای مشابه ممنوع می باشد و حتما بیمار دقت کند که این داروها از داروخانه های معتبر تهیه شود تا داروی تقلبی به بیمار داده نشود . بیمارانی که از داروهای مذکور استفاده  می کنند نباید بدون هماهنگی با پزشک معالج داروی خود را قطع کنند زیرا قطع خودسرانه  دارو برای بیمار خطرناک است.

8- بیمار پس از انجام آنژیوپلاستی نیاز به استراحت مطلق ندارد و انجام پیاده روی برای بیمار بلامانع است.

9- هفته ای چها روز و در هر نوبت نیم ساعت پیاده روی مستمر داشته باشید و بهترین ورزش برای شما پیاده روی و شنا می باشد. 

10- پس از ترخیص به مدت 24 ساعت مایعات فراوان بنوشید . این امر باعث تسهیل دفع موادی می شود که حین آنژیو به شما تزریق شده است.

 

آخرین رویداد

اندازه گیری فشارخون و ارائه توصیه های غذائی

زمان : شنبه 28 اردیبهشت ماه ساعت 8 الی 11

مکان : کلینیک بیمارستان محب مهر

اطلاعات بیشتر
محب مهر

"بیمارستان محب مهر ، بیمارستانی فوق تخصصی است که در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه، خدمات درمانی را با کیفیت مطلوب، در محیطی ایمن و مبتنی بر همدلی، احترام، پاسخگویی مهربانانه و بر گرفته از آخرین دستاوردهای علمی ارائه می نماید."

محب مهر هیچ سهامداری ندارد و در سال 1389 جایزه کارآفرین برتر در بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.